Alopecia Areata


What is Alopecia Areata?

אלופסיה אראטה אינה תופעה של התקרחות כללית, היא אינה מדבקת ושונה מההתקרחות המוכרת בכך שהיא תוקפת גברים ונשים כאחד. אלופסיה היא תופעה של אבדן שיער התוקפת כשני אחוזים מהאוכלוסייה אשר יפתחו אלופסיה בנקודת זמן כלשהי בחייהם.
אלופסיה אראטה קלינית מאופיינת על ידי הופעה פתאומית של 'טלאים' עגולים או אובליים של קרחות ונשירת שיער - ללא כאבים, עם הפוגות והחמרות ספונטניות. ברוב המקרים מעורב שיער הקרקפת. נשירת שיער בגוף היא מקרה יותר חמור של המחלה. העור שבו פוגעת האלופסיה נשאר רך, חלק ולחלוטין חסר שיער.
חמישה עד עשרה אחוז מהחולים - בעיקר ילדים, יאבדו את כל שיער ראשם (אלופסיה טוטאלית) ומתוכם אחוז קטן יותר יאבדו את כל שיער גופם (אלופסיה אוניברסלית). למרות שהמחלה עצמה לא מאיימת על חיי האדם הלוקה בה המראה החיצוני וההופעה הפסיכולוגית על החולה ועל הוריו הן עצומות ויכולות לגרום במהלך החיים לשכיחות גבוהה של דיכאון והפרעות כלליות של חרדה.
אלופסיה לא שכיחה בשנה הראשונה לחיים. שליש עד כמחצית מכל המקרים יתחילו עד גיל 20, ורק כרבע מהמקרים יופיעו לאחר גיל ארבעים. עשרים עד שלושים אחוז יפתחו את המחלה פעם אחת בלבד במהלך חייהם, השאר יפתחו את המחלה בתקופות חוזרות ונשנות לאורך חייהם.

ישנם מספר תת-טיפוסים למחלת האלופסיה: אלופסיה אראטה היא המונח הכולל המתייחס לאבדן חלקי (areata), מלא או כמעט מלא (totalis) של שיער הקרקפת ואבדן שיער בצורה משולבת בקרקפת, בפנים ובגוף (universalis). מונחים אלו אראטה - אבדן חלקי; טוטאלי - אבדן מלא של שיער הקרקפת; ואוניברסלי - אבדן השיער בכל חלקי הגוף המצביעים על היקף אבדן השיער הם יותר תיאוריים מאשר קליניים. השימוש במונחים אלו יכול לעיתים להיות מבלבל - לא תמיד ברור לאיזו קטגוריה האדם שייך. חלק מהחולים באלופסיה אראטה הופכים עם הזמן לחולי אלופסיה טוטאלית, לחלק מהחולים באלופסיה טוטאלית יש 'טלאים' של נשירת שיער באזורים אחרים בגוף, לאלו עם אלופסיה טוטאלית יש לעיתים שיער מפוזר בחלק מהמקומות בגוף. קשה לקבוע מתי אלופסיה אראטה הופכת להיות טוטאלית ומתי טוטאלית הופכת להיות אוניברסלית.

למטרת מחקרים קליניים הגדרת הקבוצה הנחקרת היא נחוצה ביותר. חשוב ביותר לחוקרים שיהיו להם סטנדרטים מאוחדים כשחוקרים את המחלה, כדי שתוצאות מחקר אחד יוכלו לשמש להשוואה עם מחקר אחר. פרמטר אחד כזה הוא הקדמה חמורה של ההגדרה של מי שיש לו פחות מ-25 אחוז אבדן שיער מאובחן כמצב מתון (לא חריף) ומי שיש לו יותר מ-25 אחוז אבדן שיער מאובחן כמצב חמור.

מונחים אחרים המשמשים להגדרת אלופסיה הינם:
OPHIASIS - שנלקח מיוונית ותרגומו הוא נחש. הכוונה לפיתול, התפתלות של פיזור אבדן השיער מסביב לשולי הקרקפת.
RETICULAR - מתאר את צורת הרשת שנוצרת בקרקפת על ידי אבדן השיער - חולים עם reticular alopecia מאופיינים על ידי הרבה 'טלאים' המכסים את כל שטח הקרקפת ולכן נקראת גם אלופסיה בטלאים או אלופסיה אראטה.
TRIANGULAR - מאפיין אבדן שיער דומה לצורת משולש.


Hair Growth

השיער צומח אצל בני אדם במחזוריות הכוללת שלושה שלבים:
1.   שלב הצמיחה של השיערה שנמשך בין שנתיים לשש שנים.
2.   שלב מעבר קצר הנמשך כעשרה ימים.
3.   שלב ההפוגה, שאורכו כשלושה חודשים ואשר בסופו נושרת השיערה.
עם סיום השלב השלישי מתחיל מחזור הצמיחה מחדש. השיערה גדלה רק בשלב הראשון, היא מתארכת בכסנטימטר אחד בכל חודש. באופן נורמלי עובר השיער במשך החיים כעשרים מחזורי צמיחה. השיערות צומחות מתוך זקיקים - גומות בעור, המכילות תאים מתחלקים. החומר המעניק את הקשיות לשיערות (ולציפורניים) הוא חלבון הקרוי קרטין.
התקרחות איננה כפי שמקובל לחשוב, תוצאה של מות השיער. במצב של התקרחות, מיליון זקיקי השיער שכל אדם נולד עימם נכנסים לשלב ההפוגה. אצל המתקרחים, מתקצר באופן הדרגתי שלב הצמיחה ומתארך שלב ההפוגה, עד שהשיער מפסיק לצמוח לחלוטין.


Cause of Sickness

הגורם להתקרחות לא ידוע באופן ודאי. היו מספר גורמים פוטנציאלים במשך השנים כאשר הפופולרי ביניהם היא שאלופסיה אראטה היא מחלה של המערכת החיסונית. תאוריות אחרות להסבר גורמי המחלה הן חשיפה לכימיקלים או זיהום על ידי מערכת העצים.
לאחרונה, הוכח שאלופסיה אראטה קשורה ישירות לפעילות לא נורמלית מעצם טבעה של תאי המלנין או הקרטין. חולים מטילים את האשמה על מתח וחרדה, לעיתים קרובות, כסיבה לאיבוד השיער שלהם.

להלן ריכוז של ההסברים המרכזיים הקיימים למהות המחלה:
-    אלופסיה היא זיהום (אינפקציה) שמקורו במערכת החיסונית.
-    אלופסיה נגרמת ע"י תגובה של המערכת החיסונית כתוצאה מגן או גנים של הורי החולה שהופך את האדם ל'נשא' ולבעל האפשרות לפתח את המחלה.
-    התיאוריה השלטת טוענת שבזמן מסויים לאחר הלידה, אנחנו נחשפים ל'פולש' אשר יכול להיות וירוס או גילוי של חלבון מבודד שכלפיו המערכת החיסונית מפתחת הגנה. החלבון מדמה עצמו לזקיקי השיער. התוצאה הסופית היא שהמערכת החיסונית תוקפת כתוצאה מ'טעות בזיהוי' את שורשי השיער וכתוצאה מתפתחת תגובה דלקתית ללא מבנה מסודר המכתרת את שורשי השיער עד למותם. תהליך זה כולל בתוכו את בלוטת התריס כמו את התאים המספקים צבע לשיער המוקפים על ידי מספר גבוה של תאים דלקתיים.
-   חלק טוענים שהנטייה המוקדמת למחלה יחד עם המצב הפיזי כתוצאה מאותו 'פולש', אינם מספיקים ודרוש מצב נפשי כלשהו, שיפעיל את המחלה.


Stress

חיים לחוצים והפרעות פסיכולוגיות נחקרו יחד עם אלופסיה אראטה. תוצאות ניסויים אלה מעמידים את החוקרים בפני קונפליקט. אנדרסון מצא שעשרים ושלושה אחוז מתוך 114 חולים עם אלופסיה אראטה הפגינו "התנהגות המצביעה על חרדה" לפני האפיזודה הראשונה של איבוד השיער. מלמן וגריסמר העריכו 20 ילדים עם אלופסיה אראטה ומצאו שאירועים מלחיצים התרחשו בסביבות שבועיים לפני התפתחותה של המחלה. פריני מצא שמתוך 48 חולים עם אלופסיה אראטה בהשוואה ל-30 עם התקרחות רגילה, מספר רב הפגינו אירועים מלחיצים בתקופה של 6 חודשים לפני הופעת המחלה. קו ועמיתים חקרו 294 חולים עם אלופסיה אראטה, מצאו שהתפרצות המחלה לא קשורה ללחץ נפשי הוצע שאבחון פסיכולוגי הינו רווח יותר אצל חולי אלופסיה אראטה. מולר ו-וינקלמן במחקר חוזר על 736 חולים עם אלופסיה אראטה, מצאו ש-22 אחוז מהילדים ו-17 אחוזים מהמבוגרים סובלים מנוירוזות, הפרעות אישיות, או, התנהגות נוירוטית.
לאחרונה, נעשה ניסיון לאבחן בשיטתיות הפרעות נפשיות אצל מבוגרים עם אלופסיה אראטה. קולון חקר 31 חולים בעזרת ראיון קליני מובנה ומצא שכיחות גבוהה (39 אחוז) של חיים בעלי שיעור גבוה של דיכאון וחרדה.
מכאן הסיקו החוקרים שחולי אלופסיה אראטה בדרך כלל יאופיינו בחיים בעלי הפרעות של חרדה.

קיראו - מידע לגולשים באתר

stages

Suggested Links דף הבית
What is Alopecia Areata? מהי אלופסיה אראטה
מחזוריות השיער         
הגורמים למחלה         
לחץ נפשי         
The Symptoms הסימפטומים
העדר שיער באף         
הפרעות במערכת החיסון         
שינוי בפיגמנטים של העור         
דלקת העפעפיים         
גירוד בעור         
שינויים בציפורניים         
Psychological Effects השפעות פסיכולוגיות
ההתמודדות         
סיפורים מן החיים         
The Treatment הטיפול
סטרואידים         
B הקרנות באולטרא-סגול         
PUVA פובה         
מינוקסידיל         
מעוררים מקומיים         
אבץ         
Suggested Links סיפורים מן החיים
Suggested Links קישורים מומלצים
Suggested Links הצטרפו אלינו
Suggested Links מי אנחנו
Bibliography ביבליוגרפיה
עיצוב, עריכה ובניית האתר: ברט בן-זקן

צור קשר

Copyright © Roshtov, Alopecia Areata - ראשטוב, אלופסיה אראטה - All Rights Reserved

עדכון אחרון: אוגוסט 2011