Alopecia Areata


Life Stories

קרן אהרונוביץ מרחובות, בת 39 - מחברת עבודת המחקר: לפני כשניים עשרה שנים, בשנת 1992 בהיותי בת 16 החל שיער ראשי לנשור. כולם אמרו שזו נשירה של "חילופי עונה" ו"זה יעבור", אבל זה רק הלך והחמיר ויום בהיר אחד מצאתי את עצמי כמעט ללא שיער בכלל. פניתי בבהלה לביה"ח ושם נאמר לי שאני 'משוגעת' - תולשת לעצמי את השיער ושלחו אותי לאיבחון פסיכולוגי. מובן שנמצאתי בריאה נפשית אבל הבעיה האמיתית לא נפתרה. מתוך 9 הרופאים שפניתי אליהם, רובם לא ידעו מה לעשות. היה להם ידע מופשט על מה יש לי אבל ידע זה כלל שם בלבד ולא טיפול או תקווה לעתיד. אצל אחד מהם טופלתי בזריקות של סטרואידים שגרמו לשיער לצמוח אך כעבור מספר חודשים, נשר שוב השיער.
קיבלתי כוויות חנקן - שלא עזרו כלל. אצל רופא אחר קיבלתי תמיסת מינוקסידיל למריחה - שגם לא הועילה בכלום. עוד טיפול שהתנסיתי בו הוא כדורי קורטיזון שניפחו אותי כמו בלון אבל לא הצמיחו שיער (השיער החל לגדול מעט ומיד שהפסקתי עם הכדורים, השיער נשר). היו עוד מספר טיפולים שאיני זוכרת, אבל אחרי שלוש שנים כאלו של ניסויים חוזרים ונשנים ואכזבות, איבדתי תקווה, לא נשארה שיערה אחת על גופי (קרקפת וגוף) והחלטתי שכך נגזר עלי לחיות למשך כל חיי. הייתי מוכנה לנסות הכל אבל הגעתי לשלב שכבר ניסיתי הכל אז פשוט ויתרתי, הפסקתי עם כל הטיפולים והרופאים, הלכתי עם כובעים ועם פיאות והתרגלתי מחוסר ברירה למצב החדש. אחרי ארבע שנים של קרחות, מתוכם שנה ללא טיפול השיער פתאום החל לצמוח. לא היה גבול לשמחתי. התגאיתי בשיערי השופע, לא האמנתי שהוא חזר. זה החזיק מעמד כארבע שנים.

לפני כארבע שנים גיליתי קרחת קטנה בצד שמאל של הקרקפת, לא הרגשתי מיד בנשירה חזקה כמו בפעם הקודמת, אבל השיער חזר לנשור ומאז אני קרחת שוב כמו פעם. קשה לתאר את הרגשת חוסר האונים והזעם.
לאחר התמודדות עם המחלה, במשך שנים רבות, אני יכולה לומר בפרוש שהמחלה היטיבה עימי. אני רואה עצמי אדם טוב יותר בגלל המחלה. היכולת לנהל מהלך חיים תקין ללא הדאגה על מה אחרים חושבים עלי. אם אנשים שלא מכירים אותך שופטים אותך לפי מראך, זו הבעיה שלהם, לא שלך. יהיו מקרים בהם יתעלמו ממך, או ינעצו מבטים אבל בגלל שאתה מקבל את מצבך והוא חלק ממך, זה לא ישפיע עליך.
יש לי מזל, שכיום אני בוגרת ומשכילה אשר מסוגלת לקרוא חומר באנגלית ויש לי נגישות למאגרי מידע אוניברסיטאיים. בזמנו לא היו ברשותי האפשרויות האלו.
עוד לפני שהתחלתי לקרוא אנגלית היטב, ידעתי שברצוני לאסוף את כל החומר, בצורה מסודרת ולפרסמו בעברית, כדי שיהיה נגיש לאותם נערים, נערות וגם מבוגרים הנמצאים באותו חוסר אונים וחוסר מידע, שהייתי שרויה בו בעבר. עם כל פיסת מידע חדשה שנוספה לי רק התגבר בי רצון זה. למדתי כל כך הרבה, הובררו לי תהליכים רבים שהתרחשו אצלי כתוצאה מהמחלה ולא ידעתי למה.
לכן החלטתי לכתוב את העבודה ולפרסמה בעיתונים, באינטרנט ואיפה שרק אוכל, כדי שיוכלו לדעת יותר על המחלה ועל אפשרויות הטיפול בה.

כתבה שפורסמה בזמנו בעיתון מעריב. בזכותה נוצרו קשרים רבים עם אנשים הסובלים מהמחלה.

לצפיה בגודל מלא, לחץ על הכתבה

     

במרץ 2002 התחתנתי, קרחת ומאושרת, אני אמא של אור המתוקה בת השנה וחצי, עובדת במקום עבודה ציבורית והמחלה לא מעסיקה אותי כלל בחיי היומיום.
במעמד זה, ברצוני להודות למשפחתי הנהדרת על העזרה, התמיכה הנפשית והחוזק, שנתנו לי את הכוח להתגבר על כל מכשול ותמיד גרמו לי להרגיש יפה.

Keren Aharonovitz   Keren Aharonovitz


Keren Aharonovitz with her child Or   Keren Aharonovitz with her child Or

1   2   3   4   5   6   7   8  

stages

Suggested Links דף הבית
What is Alopecia Areata? מהי אלופסיה אראטה
מחזוריות השיער         
הגורמים למחלה         
לחץ נפשי         
The Symptoms הסימפטומים
העדר שיער באף         
הפרעות במערכת החיסון         
שינוי בפיגמנטים של העור         
דלקת העפעפיים         
גירוד בעור         
שינויים בציפורניים         
Psychological Effects השפעות פסיכולוגיות
ההתמודדות         
סיפורים מן החיים         
The Treatment הטיפול
סטרואידים         
B הקרנות באולטרא-סגול         
PUVA פובה         
מינוקסידיל         
מעוררים מקומיים         
אבץ         
Suggested Links סיפורים מן החיים
Suggested Links קישורים מומלצים
Suggested Links הצטרפו אלינו
Suggested Links מי אנחנו
Bibliography ביבליוגרפיה
עיצוב, עריכה ובניית האתר: ברט בן-זקן

צור קשר

Copyright © Roshtov, Alopecia Areata - ראשטוב, אלופסיה אראטה - All Rights Reserved

עדכון אחרון: אוגוסט 2011